Druhá polovina tohoto měsíce začala stejně jako končila ta první. Na trzích pokračovala nejistota vyvolaná eskalací obchodní války mezi Čínou a USA. Nic na tom již nezměnil ani konec výsledkové sezóny, která v celkovém vyznění dopadla docela dobře. Prezident Trump stávající nedobrou situaci ještě vyšperkoval prohlášením, že čínská firma Huawei je pro USA nebezpečná a velké technologické firmy, které dodávají klíčové komponenty přistoupily k omezení či zastavení dodávek svých výrobků do Číny. Je proto nasnadě, že největší ztráty sčítá technologický sektor.
A protože od prvního června vstoupila v platnost odvetná celní opatření čínské strany, reagovaly americké a potažmo i světové akcie celkem pochopitelně dalším výrazným propadem. Nejhorší je, že s tím nejde nic moc dělat. Pokud bude v čele světové velmoci hlupák a ignorant, který vše řeší silou, nebudou mít akcie na růžích ustláno a nic na tom nemění ani fakt, že Trump má v mnoha ohledech pravdu. Čína skutečně krade technologické patenty nebo je alespoň ignoruje, manipuluje s vlastní měnou ve snaze získat výhodu pro svůj export, v masivním měřítku provádí politickou i průmyslovou špionáž a zaměstnává armádu hackerů, kteří se snaží ze všech sil něco zajímavého najít a přivlastnit. Je samozřejmé, že těmto čínským metodám se ustupovat nesmí, ale tvrdý postup může mít své místo v politice, ale ne v obchodě. Tady je třeba jednat a oprávněné požadavky vymáhat ve spolupráci se Světovou obchodní organizací, Světovou bankou a ruku v ruce s dalšími silnými státy. Pak by byla šance na úspěch.
Velikou pozornost na sebe strhávalo rovněž dění ve Velké Británii. Britská premiérka Theresa Mayová oznámila svoji rezignaci a vůbec se jí nelze divit. Pracovala jako o život, udělala, co mohla, ale s takovým parlamentem jako je v současné době ten rozpolcený britský, nic více udělat nemohla. Ihned se rozhořely debaty o možném nástupci, ale obávám se, že ať to bude kdokoliv, obecně či alespoň většinově přijatelné východisko z patové situace stejně nenajde. Za jednoho z největších favoritů konzervativní strany je považován Boris Johnson, jeden z iniciátorů referenda o vystoupení z EU a největší zastánce rozchodu. Pokud se jeho ambice naplní, je téměř jistý odchod bez dohody, tedy to, co nikdo nechce a co by přineslo největší ekonomické problémy a ztráty.
Politická scéna byla především v Evropě rozjitřena ještě demisí vlády v Rakousku, náznakem vládní krize v Německu a ostatní květnové události zůstaly ve stínu. I tak toho bylo dost a dost. Všichni asi chápeme, že v takto rozbouřené politické situaci se akciím dařit nemůže a nebude. Budeme tedy čekat, zda nějaké uklidnění přinese další měsíc nebo pak alespoň nástup letních dovolených, kdy si i politici dopřávají pauzu.
Za celý měsíc květen všechny klíčové indexy výrazně oslabily. DJIA o 6,7 %, S&P 500 o 6,6 % a Nasdaq Composite dokonce o 7,9 %. Evropský Euro Stoxx 50 odepsal 6,7 %, německý DAX 5 %. Poklesům se nevyhnuly ani asijské indexy a tak nezbývá, než počítat ztráty. Květen prostě nebyl dobrý měsíc.
My však jako vzdělaní a disciplinovaní investoři víme, že to tak prostě bývá a výkyvy jsou přirozenou a nedílnou součástí investování. Víme také, že po propadech nastává růst a budeme si jen přát, aby to bylo co nejdříve.
Rodinné finance a investice
Jsme nezávislí investiční konzultanti, specializujeme se na oblast bydlení a investic. Naší vizí je pomáhat klientům budovat finanční nezávislost. Neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo e-mailem.
rofin-investice.cz
rofin-investice@seznam.cz
+420 603 874 359
507 05 Konecchlumí
Česká republika
investice, hypotéky, pojištění osob, firemní připojištění