Od září se vždy hodně očekává, protože to bývá měsíc, jehož výsledky často predikují vývoj v posledním čtvrtletí. Letošní září nám předvedlo to, čemu se říká houpačka.
Počátek měsíce se nesl ve znamení poklesů. Oslaboval především technologický sektor a nejvíce ztrácel Facebook. Projevily se obavy z hurikánů, které zasáhly nejvíce Severní Karolínu a v Mexickém zálivu muselo být uzavřeno několik těžebních plošin. Hurikán Florence a napáchal škody, jejichž odstranění bude trvat dlouho a bude stát nemalé peníze. Ekonomické škody dané výpadkem výroby a obchodu budou jistě značné. Ceny ropy proto silně stoupaly a Brent dosáhl hranice 80 $ za barel. Vývoj za oceánem stáhl dolů i evropské indexy.

Famózní byla celá druhá dekáda, kdy akcie stoupaly strmě vzhůru. Pomohla k tomu velmi dobrá americká makrodata, ze kterých je zřejmý silný růst firemních investic, stále vysoká spotřeba domácností a některé další příznivé ukazatele. Jsem velmi zvědav na oficiální výsledky za třetí čtvrtletí, ale zatím to vypadá na roční růst HDP okolo 3 % a to je více, než jsme mohli očekávat. Akciové trhy vytvořily nová historická maxima a nezabrzdilo je ani vyhlášení dalších cel na čínské dovozy, které Trump vyhlásil jen pár dnů poté, co pozval Čínu k jednání. Nepochopitelné! Třetí dekáda byla zase úplně jiná.

Poslední dekáda a hlavně poslední týden pak opět přinesly ztráty. Oslaboval především technologický sektor, který táhl dolů zase Facebook a nově také Tesla, jejíhož majitele obvinil americký regulátor z manipulací. Potvrdil se tak známý fakt, že na akciovém trhu nikdy nevíte, jak bude vypadat následující období a které vlivy nabydou vrchu. Centrální banka USA zvýšila podle očekávání základní úrokovou sazbu do rozpětí 2,0 – 2,25 %, ale nechala beze změny výhled, což bylo vzhledem k výsledkům americké ekonomiky zklamáním. Trhy tak oslabovaly, protože investoři začali redukovat svoje rizikovější pozice. Současnou nejistotu ohledně dalšího vývoje dokládá i skutečnost, že rychle roste objem tzv. shortů, tedy krátkých pozic.
Řečí čísel to vypadá následovně. Index DJIA posílil za září o 1,9 % a hlavní akciový index S&P500 o 0,4 %. Technologický Nasdaq Compozite ztratil 0,8 %. Zajímavější čísla jsou ovšem za celé třetí čtvrtletí. DJIA posílil o 9 % a S&P500 vzrostl o 7,2 %. Nasdaq Compozite přidal 7,1 %. To jsou báječná čísla a byli bychom spokojeni, kdyby to byly roční výsledky.

Zatím potěšující je také vývoj čínské ekonomiky. Byly oznámeny výsledky za srpen a uvádějí, že průmyslová výroba rostla o 6,1 % a maloobchodní tržby dokonce o 9 %. Pokud jsme se na začátku roku právem obávali zmírnění ekonomického růstu v důsledku provádění nutných fiskálních a ekonomických reforem, tato čísla dávají naději, že to tak hrozné nebude. Ale konec roku je ještě daleko, a tak si na celkové zhodnocení musíme ještě počkat.

Evropa prožívala docela dramatické protestní akce v německém Chemnitzu a dá se bez rozpaků říci, že migrační resp. protimigrační tematika je současné politické téma číslo jedna. Ukázaly to i švédské volby. Severské země byly po dlouhé roky vzorem tolerance, politické korektnosti a stability, ale i zde se situace mění. Dokládá to výrazný úspěch protimigrační strany Švédská demokracie, po kterém bude ve Švédsku následovat politický pat. A politická nestabilita akciím nesvědčí.

Turecko zvýšilo úrokovou sazbu o 6,5 % na 24 %. To je číslo! Pokud jej srovnáme třeba s naší tuzemskou sazbou, je to neuvěřitelné, v jak rozdílných podmínkách fungují ekonomiky „jen“ na druhém konci Evropy.

Evropské akcie silněji oslabovaly po celý první týden a ani pětidenní růst ve druhém týdnu tuto ztrátu nedohnal. Ale evropské akcie pokračovaly v růstu a ve druhé dekádě, rostly nepřetržitě deset dnů v řadě a umazaly podstatnou část svých dřívějších ztrát. Ale poslední týden opět nezačal dobře, akcie klesaly pod váhou nových cel na čínské zboží a kvůli očekávání, že FED zvýší úrokové sazby. Úrokové sazby zvýšila i naše centrální banka o 25 setin procentního bodu a nechala si prostor pro ještě jedno zvýšení v samotném závěru roku. Stav naší ekonomiky i inflace, která se již dostala nad inflační cíl ČNB, tento krok plně ospravedlňuje.

Čísla za Evropu nejsou ani zdaleka tak dobrá jako u amerických akcií. Celoevropský index Euro Stoxx 50 za září navýšil jen o 0,2 % a celé čtvrtletí zakončil s nulou. Oslabují především německé akcie a zpomalující růst ekonomiky a obavy investorů z dalšího vývoje v Evropě nedovolují akciím vyšší tempo.

(Upozorňujeme, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů v budoucnosti a že návratnost investovaných aktiv není zaručena. Tento text má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení.)

Souhrn
Jak se akciím vedlo v měsíci září
Jméno článku
Jak se akciím vedlo v měsíci září
Popis
Jak se akciím vedlo v měsíci září? Od září se vždy hodně očekává. To letošní nám předvedlo, čemu se říká houpačka. Oslaboval zejména technologický sektor,
Autor
Vydavatel
Centrum investic
Logo vydavatele
Scan to Donate Bitcoin to Michal Valíšek
Did you like this?
Tip Michal Valíšek with Bitcoin
Jak se akciím vedlo v měsíci září

Rodinné finance a investice
Jsme nezávislí investiční konzultanti, specializujeme se na oblast bydlení a investic. Naší vizí je pomáhat klientům budovat finanční nezávislost. Neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo e-mailem.

Michal Valíšek

rofin-investice.cz

+420 603 874 359

Kamenice č.p. 63
507 05 Konecchlumí
Česká republika

investice, hypotéky, pojištění osob, firemní připojištění

Tagy:                                                                                                    

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.