Již dlouho nepamatuji období dvou týdnů, kdy se prakticky nedělo nic významného a přiznám se, že tentokrát přemýšlím docela marně, o čem budu vlastně psát.
První polovina června v ekonomické oblasti nepřinesla žádné kurzotvorné události a hladinu čeří jen stále přítomné politické nejistoty. Ve Spojených státech je stále tématem číslo jedna rozpoutaná obchodní válka. Mariášnickou mluvou se dá říci, že karty byly rozdány a nyní se čeká na licitaci, která může zahrnovat trochu blafování a pak je otázkou, jak se s kartami, které mají hráči v ruce, dá zahrát.
Analytici se zatím předhánějí v různých studiích, která strana může více získat a která více ztratit. Každý ekonom ví, že silný protekcionismus je na škodu a nepřinese efekt. V dlouhodobém horizontu je vždy na škodu a ekonomice neprospívá. Trump to zřejmě neví nebo to nehodlá respektovat. Má ale trochu svázané ruce, protože se blíží presidentské volby a v těchto dnech již byla zahájena kampaň. Trump si proto nemůže dovolit ekonomický neúspěch. Nikdo by nevolil presidenta, za jehož vlády vzrostly díky clům ceny a nikdo by nedal hlas presidentovi, jehož kroky vedly k oslabení zisků amerických firem nebo dokonce ke ztrátě pracovních míst. A tak se dá očekávat, že ve druhé polovině roku přijdou nějaká smířlivá řešení. Něco snad již napoví setkání lídrů zemí G20, které proběhne v závěru měsíce června.
V Evropě se největší pozornosti těší boj o místo britského premiéra a zatím má největší šance Boris Johnson. Já mu říkám „anglický Trump“, protože mluví stejně útočně, bojovně a nekompromisně, ale pragmatická a přijatelná řešení nenabízí. Dalším důležitým tématem je hledání nových evropských lídrů. Tito lidé budou rozhodovat o tom, kam se starý kontinent v dalších letech bude ubírat, a to by nás mělo velice zajímat.
Nás však nejvíce zajímají výsledky finančních trhů a jsem rád, že po květnovém propadu mohu tentokrát přinést dobrou zprávu. Akciové trhy se oklepaly a postupně snižovaly svoje ztráty. Není to až tak překvapivé, protože snad již všichni známe osvědčenou a prokázanou pravdu, že akciové trhy mají tendenci konvergovat ke svému dlouhodobému průměru.
Americký index DJIA za první polovinu června posílil o 5,1 %, širší S&P 500 přidal rovných 5 % a technologický Nasdaq Composite rostl o 4,6 %.
Evropský Euro Stoxx 50 posílil o 3 % a německý DAX přidal 3,2 %. Trochu překvapivé je mírné oslabení čínského indexu Shanghai Composite o 0,6 %. Japonský Nikkei 225 posílil o 2,5 %. Možná, že na čínských firmách se trochu začíná projevovat americké embargo na vyspělé technologie a dovozy strategických surovin, ale je možné, že to nijak nesouvisí, to ukáží až další měsíce.
Rodinné finance a investice
Jsme nezávislí investiční konzultanti, specializujeme se na oblast bydlení a investic. Naší vizí je pomáhat klientům budovat finanční nezávislost. Neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo e-mailem.
rofin-investice.cz
rofin-investice@seznam.cz
+420 603 874 359
507 05 Konecchlumí
Česká republika
investice, hypotéky, pojištění osob, firemní připojištění