Říjen je nevyzpytatelný měsíc. Z historie víme, že akcie v tomto měsíci velmi často trpí zvýšenou volatilitou, a protože celý tento rok je docela turbulentní, jsme právem zvědavi, co nám letošní říjen přinese.
Začal dobře, podepsání obchodní dohody USA s Kanadou dalo akciím nový impuls. Již dříve byla podepsána dohoda USA s Mexikem a kompletuje se tak dohoda s názvem USMCA, která nahradí dřívější ujednání NAFTA. Prezident Trump si tak připsal dosud největší úspěch a splnil jeden ze svých klíčových předvolebních slibů.
Po rozhodnutí zemí vyvážejících ropu, že nezvýší těžební kvóty a v souvislosti s platností sankcí vůči Íránu, pokračoval růst cen ropy a nahrával tak posilování hodnot akcií v tomto segmentu ekonomiky. Dalším dobrým momentem byla dohoda o urovnání sporu majitele Tesly Elona Muska s americkým regulátorem akciového trhu, po kterém akcie Tesly vyletěly opět vzhůru, a to o celých 17 %! Pak se již trhy těšily na záplavu makrodat a vyhlížely zahájení výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí.
První říjnové zklamání přinesl evropský index nákupních manažerů (PMI), ze kterého je čitelný pokles nových objednávek, a to napříč Evropou včetně České republiky. U nás je zcela již zřejmé, že průmysl dosáhl současné hranice svých produkčních možností, a protože pracovní síla není (a nebude), nezbývá než cesta zvyšování produktivity pomocí robotizace a nových technologických postupů s využitím nových materiálů.
Druhé zklamání přinesl závěr prvního týdne, kdy akcie výrazněji oslabily a zcela smazaly předchozí zisky. Dolů je táhly především technologické tituly, silně klesal Facebook, Alphabet i Apple. Další důvod vidí analytici v růstu dluhopisů, které dosáhly nejvyšších hodnot od roku 2011. Ceny dluhopisů rostly vlivem velmi příznivých dat z amerického trhu práce, který vytváří stále vysoký počet nových pracovních míst a obav z růstu úrokových sazeb.
Druhý týden byl ovšem ještě divočejší. Akcie nejprve korigovaly své ztráty, potom se však nechal slyšet prezident Trump, který obvinil FED, že zvyšuje úrokové sazby zbytečně rychle a brzdí tak americkou ekonomiku. Trump tak znovu potvrdil svoji ignoranci a ekonomický diletantismus. FED svá rozhodnutí ohledně zvyšování sazeb pečlivě zvažuje a prakticky všichni ekonomové se shodují, že jeho dosavadní kroky byly opodstatněné. Dalším impulsem bylo varování MMF, který zasedal na Bali, ohledně zhoršujících se podmínkách obchodu ve světě a růstu zadlužení. Akcie začaly prudce padat a během dvou dnů odepsaly více než 5 %. Okamžitě se objevily spekulace, že se jedná o definitivní konec býčího trendu a začátek hluboké korekce. Ale po dvou dnech se akcie vrátily na růstovou křivku a posilovaly. Přesto se jedná o jedno z největších týdenních oslabení za několik posledních let. Obrat táhnul technologický sektor a k oživení přispěly také banky Citigroup a JP Morgan, které presentovaly lepší, než očekávané výsledky.
Evropa, která také ztrácela pod vlivem vývoje v USA, byla navíc zneklidněna informací, že Německo koriguje svůj odhad růstu HDP na 1,7 % a to je pořádný rozdíl oproti původním predikcím. K tomuto oznámení došlo i přesto, že průmysl v eurozóně za srpen vykázal lepší čísla, než bylo očekáváno. Vlivem všech těchto událostí jsme se dočkali vysokých intradenních kolísáních, která nejsou obvyklá. To jen ukazuje v jak složitém období se akciové trhy nacházejí.
Rodinné finance a investice
Jsme nezávislí investiční konzultanti, specializujeme se na oblast bydlení a investic. Naší vizí je pomáhat klientům budovat finanční nezávislost. Neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo e-mailem.
rofin-investice.cz
rofin-investice@seznam.cz
+420 603 874 359
507 05 Konecchlumí
Česká republika
investice, hypotéky, pojištění osob, firemní připojištění