šest investičních zásad
Šest investičních zásad – 1. díl seriálu o základních principech investování pro drobné investory

V naší firmě se věnujeme investicím, radíme našim klientům, jak investovat. Děláme to rádi, protože nás to baví a snad i dobře, protože nikdo z našich klientů zatím neprodělal. A většina slušně profituje na současném akciovém růstu.

Při investování platí určitá pravidla nebo spíše zásady, které je dobré dodržovat. To platí jak pro drobné investory (tzv. retailoví investoři), tak i pro velké korporace jako jsou banky, penzijní a investiční fondy nebo bohaté firmy, ale i města, regiony nebo celé státy (tzv. korporátní investoři).

Na finančních trzích jsou také neustále přítomná rizika. Je jich několik, musíme je znát, umět je kvantifikovat a dokázat je snížit na úroveň, která je pro konkrétního investora přijatelná. Platí, že každý investor je ochoten akceptovat rozdílnou úroveň rizika.

   Když jsme s touto prací před lety začínali, byla mezi lidmi z investování hrůza a velká nedůvěra. Pokud jsem řekl: akcie, někteří reagovali, jako bych řekl sprosté slovo. Vše pramenilo z velmi nízké, téměř žádné informovanosti a znalostech o finančním trhu a jeho fungování. Lidé znali pouze stavební spoření a penzijní fondy, možná tak ještě investiční životní pojištění. Velmi rychle jsme poznali, že pokud chceme být úspěšní, musíme potenciální klienty učit a vzdělávat, musíme pracovat na větší informovanosti a zvyšovat úroveň, které se říká finanční gramotnost. Dnes je již situace mnohem lepší. Počet investorů rok od roku rychle vzrůstá, jak si lidé postupně uvědomují, že investování je dnes jediný smysluplný způsob, jak zhodnotit své peníze a jak se zvyšuje počet lidí, kteří mají vlastní kladné zkušenosti a jak rostou jejich znalosti.

Součástí této naší snahy je i seriál o základních principech investování pro drobné investory, který jsme pro vás připravili a jehož úvodní díl vám dnes nabízíme. Projdeme si postupně našich šest investičních zásad, které je třeba znát a dodržovat. Významně se tak přiblížíte úspěchu, tedy dosažení zisku.

Tyto zásady a principy jsou:

  1. výběr investice
  2. výběr strategie
  3. časový horizont
  4. diverzifikace
  5. zvládání emocí
  6. dlouhodobost cílů

V dalších dílech si uvedené zásady jednotlivě probereme a vysvětlíme, jak vám jejich dodržování pomůže stát se úspěšným investorem. Někdo možná namítne, že stačí koupit si nějakou odbornou publikaci nebo přečíst pár článků na internetu. Ano, můžete tak postupovat. Ale obávám se a vím to i od svých klientů, kteří to zkusili, že pokud si koupíte knihu, bez předchozí ekonomické průpravy a základních znalostech o fungování trhů, budete na třetí stránce ztraceni a nebudete toho mnoho chápat. Když se prokousáte ke grafům a matematickým vzorcům, začnete litovat vydaných peněz. Odborné články jsou na internetu psané většinou pro odbornou veřejnost a rovněž předpokládají určitou úroveň znalostí. A dovolím si důrazně varovat před návnadami jako např. „Buďte mistrem tradingu“, nebo „Investorem snadno a rychle“. Investování není snadné a už vůbec nic zde nejde rychle.

V kanceláři sedíme málo. My jsme neustále v terénu, setkáváme se s různými lidmi a hovoříme s nimi. Proto přesně víme, co klient potřebuje vědět, čeho se obává a víme také, jak mu to pochopitelným způsobem vysvětlit. Proto věříme, že se náš investiční seriál stane dobrým pomocníkem pro vaši cestu k úspěchu.

Michal Valíšek

 

Scan to Donate Bitcoin to Michal Valíšek
Did you like this?
Tip Michal Valíšek with Bitcoin
Šest investičních zásad
Souhrn
Šest investičních zásad
Jméno článku
Šest investičních zásad
Popis
První díl seriálu o základních principech investování pro drobné investory od Ing. Michala Valíška vám představí základní principy a zásady pro investování
Autor
Vydavatel
Centrum investic
Logo vydavatele
Tagy:                                                            

Jedna reakce na “Šest investičních zásad

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..