Seriál Základní principy investování pro drobné investory, díl třetí – Výběr strategie
3. díl seriálu o základních principech investování pro drobné investory vám poradí s výběrem investiční strategie.
Máte-li stanovený cíl, je logickým dalším krokem výběr strategie, kterou svého cíle dosáhneme. Mladším z vás už možná nic neříká jméno ing. František Čuba. Tento dnes již postarší a nemocný pán se ještě nedávno sporadicky vyskytoval v Senátu, ale kdysi to býval legendární předseda dříve legendárního JZD Slušovice. Z jediného setkání s ním si pamatuji jednu jeho kouzelnou větu:
„Ke každému cíli vede deset cest a jedna z nich je nejlepší. A tu musíš najít, mladej“.
Z toho plyne i definice:
Strategie je cesta. Je to cesta, která vás dovede ke splnění zvoleného cíle a je optimální.
Při investování do nemovitostí nebo cenností žádnou strategii hledat nelze. Prostě koupíte a držíte. Více strategií umožňuje především investování do cenných papírů, tedy akcií, dluhopisů, podílových listů a alternativních investic.
Většina drobných investorů se snaží o tzv. časování trhu. Je to princip, při kterém kupujete, když jsou ceny dole a prodáváte, když jsou ceny na vrcholu. Na první pohled je to logické a co je logické, musí být správné. Tato strategie se ale neosvědčuje. Řada výzkumů a analýz dokládá, že v dlouhodobém horizontu nepřináší tato strategie lepší výsledky, než jiné metody. Jistě se ptáte, v čem je tedy zakopaný pes. Problém je v tom, že nikdy nevíte, kdy jsou ceny na minimu a kdy na vrcholu.
Pokud např. sledujete měsíc trvající prudký sestupný trend, řeknete si, že je dobrý čas na nákup nějakých akcií, teď jsou přece levné! Nakoupíte, a klidně se stane, že ceny klesají ještě další dva měsíce, a může trvat třeba celý rok, než se vrátí na cenovou hladinu, na které jste realizovali nákup. Váš zisk bude za celou tu dobu v záporných číslech a konci nula. Obdobně, ceny akcií, které máte nakoupeny, jsou na dlouhodobých maximech (jako třeba v současnosti americké akcie) a rozhodnete se prodat. Může se ale klidně stát, že kurzy vašich akcií půjdou ještě další dva roky nahoru a vy si budete říkat. „já blbec, proč jsem to prodával, vždyť jsem dnes mohl mít …“
Prognózu vývoje finančních trhů obtížně a s častými chybami dělají štáby analytiků a specialistů, kteří mají k dispozici veškeré informace, matematické a stochastické metody a špičkový software. Vy jako soukromníci nemáte žádnou šanci.
Nejlépe se proto pro drobné investory osvědčuje strategie, které říkáme Kup a drž.
Strategie Kup a drž
Je založena na dlouhodobě nastavené investici s pravidelným měsíčním nákupem různých druhů aktiv za pevně danou částku. Její výhodou je, že nákupní ceny se v čase průměrují. Pokud jdou trhy nahoru, vyděláváte na růstu hodnoty. Pokud jdou dolů, nakupujte větší počet aktiv a po změně trendu realizujete zisk díky multiplikačnímu efektu – větší počet aktiv násobeno vyšší cenou dává větší zisk. Tyto vlny se mnohokrát opakují a dlouhodobý investor, který udrží nervy na uzdě a věří ve správnost své cesty, je odměněn slušným ziskem. Tuto strategii aplikujeme téměř u všech našich klientů a s potěšením mohu říci, že žádný z nich ještě nikdy neprodělal. Kup a drž ovšem neznamená kup a nic nedělej. V odůvodněných případech není problém provést rebalancování portfolia nebo jeho části a přizpůsobit jej aktuálnímu stavu či očekávanému vývoji.
Jsou samozřejmě i jiné strategie. Dlouhodobě úspěšná je např. strategie Nobelovy nadace, která každý rok vyplácí tučné odměny oceněným vědcům a umělcům a stále má dost peněz na další ročník. Nobelova nadace má ovšem k dispozici milionové sumy a investuje proto trochu jinak, než drobný investor.
Zajímavá je strategie, kterou vymyslel a uplatňuje ve svém fondu Pure Alpha Strategy známý investor Ray Dalio. Jeho strategie se jmenuje All Seasons, volně přeloženo Strategie pro všechny časy. Tedy on to nevymyslel, dávno před ním s tímto principem přišli pánové Harry Browne a Terry Coxon ve své knize „Inflation Proofing your investments“ a byl to první projekt, který vycházel z principu respektování ekonomického cyklu. Ale dnes, v době globalizace a zásahů centrálních bank do vývoje ekonomického cyklu, musíme řadu ekonomických pravidel přehodnotit. Nicméně Ray Dalio se proslavil, je dnes respektovanou veličinou burzovního světa a jeho hedgeový fond Bridgewater je velmi úspěšný.
Nelze také nezmínit největší investorskou legendu současnosti, Warrena Buffetta, zvaného „Věštec z Omahy“. Investice jeho společnosti Berkshire Hathaway jsou založeny na kupování podhodnocených aktiv. Má to logiku, podhodnocenou akcii nakoupím za nižší cenu, než je její cena skutečná, a v budoucnu mohu právem očekávat zisk. Musíte ale umět tu podhodnocenou společnost najít a věřte, není to nic jednoduchého. Musíte mít ty správné informace ve správný čas, být velmi dobrým ekonomem a perfektně rozumět chování finančních trhů. Buffet to ale umí lépe než jiní a proto je úspěšný.
Rodinné finance a investice
Jsme nezávislí investiční konzultanti, specializujeme se na oblast bydlení a investic. Naší vizí je pomáhat klientům budovat finanční nezávislost. Neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo e-mailem.
rofin-investice.cz
rofin-investice@seznam.cz
+420 603 874 359
507 05 Konecchlumí
Česká republika
investice, hypotéky, pojištění osob, firemní připojištění
Pingback: Základní principy investování – závěr | Centrum investic